Browsing Category

Wnętrza

DIY Wnętrza

DIY PODUSZKA WĘZEŁ/SUPEŁ – część II

10 lutego 2019
węzeł supeł

Witam ponownie 🙂

W pierwszym wpisie wspomniałam o tym, że podzielę tutorial na dwie części. Tak żeby łatwiej było każdemu przygotować się do uszycia swojej poduchy. Teraz przyszedł czas na część praktyczną.

Jeżeli przegapiliście pierwszy wpis, zachęcam do szybkiej lektury:

INSTRUKCJA W PIGUŁCE:

1. Materiał o wym. 65 cm X 150 cm  złóż na pół.
2. Materiał o wym. 65 cm X 75 cm  podziel na 4 równe paski, zaznacz kredą a następnie wytnij.
3. 4 długie paski o wym. 16,25 cm X 150 cm zszyj po najkrótszym boku (16,25 cm) ściegiem elastycznym (np. zygzak) tworząc jeden długi pasek o wym, 16,25 cm X 600 cm (6 m).
4. Długi pasek o wym. 16,25 cm X 600 cm  zamieniamy w węża, szyjąc ściegiem elastycznym wzdłuż najdłuższego (600 cm) boku.
5. Wywiń węża na prawą stronę za pomocą kija.
6. Nawiń 6 m węża na tubę.
7. Wkładaj stopniowo wypełniacz do tuby a następnie kijem przepychaj kulki do samego końca węża.
8. Po wypełnieniu, zszyj koniec węża ręcznie, najlepiej ściegiem krytym.
9. Teraz wystarczy zrobić splot, zszyć dwa końce i gotowe!

Proste? Teraz dokładnie Wam opiszę wszystko, krok po kroku. Wesprę się zdjęciami, wiec mam nadzieje, że to jeszcze bardziej ułatwi szycie ;). Instrukcje przetestowałam na mojej 15 letniej siostrze, więc Wy też sobie poradzicie!

KROK 1 – wymierz i zetnij materiał

Wymiary: 65 cm X 150 cm (w sklepie zamówiłam 50 cm materiału, ale na szczęście sklep podarował mi o 15 cm  więcej), to ułatwiło mi pracę :).
Podziel szerokość materiału na równe części, tworzące 4 paski: 65 cm : 4 = 16,25 cm.
W zależności jak szeroki masz materiał, ale najładniej wychodzi, gdy pasek ma ok. 15/16 cm.

Zawsze zmierz materiał czy jego szerokość, w każdym miejscu jest taka sama jeżeli nie, to wyrównaj. Ponownie podziel szerokość na 4 a dopiero później tnij na paski ;).

poduszka diy tutorial

Aby mieć pewność, że równo ucinam materiał, rysuję przerywane linie mydełkiem sprawdzając czy w każdym momencie jest ten sam wymiar, to ułatwia całość pracy i eliminuje możliwość popełnienia błędu.

poduszka węzeł diy

4 paski, każdy o wym. 16,25 x 150 cm. (szer. x dł.)

poduszka węzeł zrób to sam

KROK 2 – ZSZYJ 4 CZĘŚCI W JEDEN DŁUGI PASEK

Niech to zdjęcie Was nie zmyli, tutaj widzicie 4 paski ( o wym. 16,25 cm x 150 cm) zszyte ściegiem elastycznym (zygzakiem), które teraz mają wymiar 16,25 cm x 600 cm. Środkowy pasek został obrócony do zdjęcia aby pokazać jak powinno to wyglądać z prawej strony.

poduszka węzeł jak szyć

Strona lewa – 6 m paska.

Strona prawa – 6 m zszytego paska.

poduszka handmade

KROK 4 – ZSZYJ TUNEL

Kolejny krok: zszyj pasek wzdłuż najdłuższego boku czyli 6 m. Zaszyj jeden koniec (pokazane na zdjęciu), po zszyciu powinien wyjść tunel z zszytym końcem.

Mój sposób na szycie:

 • Ścieg elastyczny (zygzak).
 • Można sfastrygować, co niestety zajmie mnóstwo czasu…
 • Można spiąć szpilkami, czego w tym przypadku nie polecam, bo małe igiełki na długości 6 m na pewno Cię pokłują i będzie kłopot 🙂
 • Szyje bardzo powoli i na bieżąco składam materiał, który po chwili idzie pod igle maszyny.

Tak wygląda 6 m zszyty wąż, jeszcze nie wywinięty na lewą stronę.

poduszka-węzeł

Po lewej stronie widać zszyty materiał z pasków. Robiliśmy to na początku tworząc 6 m wąż, a po prawej stronie widać jak tylko jeden koniec jest zaszyty. Ułatwi to wypełnianie kulkami, bo nie będą miały jak uciekać.

Teraz wywiń tunel na prawą stronę, zszytą końcówkę wepchnij do środka a następnie za pomocą kija przeciągnij ją na druga stronę tunelu, gdzie nie został on zszyty.

węzeł

KROK 5 – WYPCHAJ TUNEL TWORZĄC 6M WĘŻĄ

Kolejny krok, najbardziej pracochłonny to wypchanie tunelu wkładem sylikonowym.

 • Tunel nasadź w całości np. na tubę/rurę od odkurzacza.
 • Teraz wystarczy wkładać wypełniacz do rury i kijem wpychać go do samego końca, tak aby tworzył dokładnie wypełniał zszyty „tunel” tworząc wypchanego węża.
 • Po wypchaniu, zszyj ręcznie koniec węża, przez który wpychałaś wypełniacz.

KROK 6 – SPLOT

Za pomocą jednego końca zwiń tzw. precla, a drugim końcem węża będziesz przekładać. aby wypełnić precla na kształt poduchy i uwierz mi, to naprawdę nie jest trudne.

DIY PODUSZKA

Jak sama zauważysz, będziesz przekładać raz górą a raz dołem 🙂

Teraz dołem:

zrób to sam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla ułatwienia, można zwijać nadmiar zajmuje to chwile a bardzo ułatwia jak 6m wąż nie plącze się podczas składania 🙂

własnoręczna poduszka

poduszka prezent

Tutaj dokładnie widać, jak wąż należy przekładać. Góra, dół i góra 😀

Zrób to sam

Zauważyliście pewnie, że koniec którym robię przeplatankę zawsze ma naklejone strzałki w którą stronę idzie 🙂

precel diy dla dziecka

Teraz już z górki 😉 Zobacz, że będziesz robić wszystko tak samo, każde kolejne przeplatanie będzie analogiczne do poprzedniego.

my home

Tutaj z bliska, widać już że splot przez środek poduszki powtórzył się , teraz tak samo będą wyglądały kolejne

krok po kroku

poduszka do dalonu

pomysł na prezent

Teraz zawracamy i przez środek 🙂

instrukcja poduszki

Co raz bliżej końca, wąż jest co raz krótszy 😉

poduszka diy węzeł

Nie przejmuj się, że poduszka jest taka luźna, jeszcze będziemy tego węża dusić 😀

oryginalna poduszka

Przekładaj aż do samego końca.

Splot jest prawie gotowy, ale zbyt luźny. Koniec węża, którym przelatywałaś poduchę, weź w dłoń i spróbuj naciągnąć go, w ten sposób poducha zacznie się zmniejszać. Przy naciąganiu może Ci się marszczyć lub kurczyć, ale zacznij dociągać kolejne przeplatania i powinno się ułożyć, rób to tak jakbyś od nowa ją składała.

Po dociśnięciu zawsze zostaje mi ogon, więc analogicznie do splotu przewiń go raz jeszcze.

węzeł supeł

Ostatni etap, zszyj dwa końce poduch i postaraj się tak naciągnąć węża aby znajdowały się z tyłu 😉

spersonalizowana poduszka

KROK 7 – Gotowe

spersonalizowany prezent

DIY Wnętrza

DIY PODUSZKA WĘZEŁ/SUPEŁ – część I

30 stycznia 2019
poduszka węzeł

Moi drodzy,

podzielę ten wpis na dwie części bo Wy zapewne także rozłożycie pracę na dwa wieczory 🙂

 • część I – teoretyczna. tutaj znajdziecie informacje o niezbędnych materiałach i przydatnych wskazówkach
 • część II – praktyczna. konkretnie instrukcja krok po kroku zaczynając od ścięcia materiałów przez szycie aż po splot poduszki

Poduszka już od pewnego czasu jest totalnym hitem Internetu.. Przeglądając Instagram lub Pinterest łatwo trafić na stylizacje, w których pojawia się ten splot.

Po uszyciu kilkunastu poduch, udanych i nieudanych splotach, wypracowałam własny sposób i styl szycia. Mimo doświadczenia, po dłuższej przerwie zawsze spoglądam na te zdjęcia i zrobienie tego splotu nie było już tak trudne. Miałam zamiar nagrać film ale żeby złożyć tą poduchę trzeba co chwile go zatrzymywać więc mam nadzieje, że te forma będzie dla Was bardziej praktyczna.

MATERIAŁY

materiały do diy

 1. Maszyna do szycia 
 2. Igła i nitka w kolorze materiału na poduchę
 3. Nożyczki
 4. Mydełko do rysowania (może być ołówek jeżeli materiał jest jasny 😉 )
 5. Materiał 0.7m
 6. Centymetr krawiecki, metrówka
 7. Tuba długość minimum 70cm i średnica 8-15cm np. rura od odkurzacza
 8. Kij np. od mopa, miotły
 9. Wypełniacz silikonowy

 

DOBRE RADY

Maszyna do szycia – JUNO JANOME E1015 – dwa lata temu byłam na festiwalu artystycznym w Lubiążu SLOT ART, to właśnie tam przełamałam się do szycia na maszynie. W trakcie warsztatów korzystaliśmy z tego modeli, został mi polecony, korzystam z niego i śmiało  polecam go również Wam, spokojnie sprawdzi się jako “moja pierwsza maszyna do szycia” jak również docenią ją doświadczone osoby. Przemawia za nią super cena, i to co najważniejsze dla mnie – jakość i PROSTA OBSŁUGA.

Materiał – najlepiej dość gruby np. dresówka o gramaturze 290g. Jeżeli kupisz cienką dzianinę to gdy będziesz ją wypełniać kulkami silikonowymi, będą odznaczać się na poduszce, a to po prostu nie wygląda estetycznie.

Dresówke kupiłam w sklepie internetowym miekkie.com. Były to moje pierwsze zakupy materiałów przez Internet i jestem oczarowana autentycznością kolorów, opisem, szybką wysyłką (I to w okresie przedświątecznym!) to co mnie najbardziej skusiło to oczywiście cena!

Nożyczki – szczerze, nie mam doświadczenia w nożycach krawieckich jedynie mogę porównać z tymi szkolnymi hehehe. Używam fiskarsa z różową rączką, kupione w lokalnym sklepie z maszynami za 50zł i po ponad roku użytkowania nadal tną jak żyleta. Pamiętaj tylko, aby nożyc do tkanin nie używać do innych faktur, np. papieru.

Wypełniacz silikonowy – kupuje w lokalnym sklepie z materiałami, cena: 13zł za 0,5kg (na jedną poduszkę zużywam prawie cały worek). Możecie też pokombinować z recyklingiem np. stara poduszka, misiek a może coś z lumpeksu ;). Jak już się wkręcicie to można kupić bezpośrednio z Allegro dużą paczkę. Przy okazji dajcie znać w komentarzach z czego Wy korzystacie ! 🙂

Tuba – używałam już rury od odkurzacza, tuby papierowej po streczu a aktualnie dobrze służy mi najdłuższa rurka od BOOMWAKERSów 😉 Najlepiej jak będzie mieć minimum 60/70cm długości i średnicę ok. 6-8cm tak aby zszyty w węża materiał można było w całości na nią wsadzić.

MAM PODUSZKĘ I CO DALEJ?

 • Podaruj komuś na prezent (ostatnio nie miałam pomysłu co kupić dla przyjaciela na Święta, uszyłam poduchę i ją podarowałam, dokładnie ta ze zdjęcia, prezent strzał w 10. )
 • Udekoruj salon, sypialnie czy też taras (dwa egzemplarze w kolorze musztardowym są mojej mamy, która uwielbia takie dekoracje domu <3. Zabawne jest jak przekłada je z miejsca na miejsce aby były jak najbardziej widoczne, ostatnio powiedziałam, że możemy z tą poduchą iść do naszego ulubionego sklepu z tkaninami i dokupić kilka metrów w takim kolorze coś na zasłony…. więc może niebawem kolejny tutorial 😀

W kolejnym wpisie będziemy szyć i wiązać poduszkę!

instrukcja diy poduszki